Saame tuttavaks #35: uus liige Mifundo

FinanceEstoniaga liitus andmetega tegelev iduettevõte Mifundo, mis võimaldab piiriüleseid krediidiotsuseid üle Euroopa Liidu. Uurisime ettevõtte juhilt ja kaasasutajalt Kaido Saarelt lähemalt, millega täpselt tegeletakse, kuhu soovitakse välja jõuda ning millised on Eesti fintech sektori tugevused ja vajadused.

Millist probleemi Mifundo lahendab ning kellele on suunatud?

Meie eesmärk on eemaldada laenutoodete ranged riigipiirid Euroopas. Mifundo teenus võimaldab inimesel luua endale kinnitatud finantsprofiil ja näha personaalset krediidiskoori. Kuna antud infot saab teise riiki kaasa võtta, siis on selle nimetus inglise keeles Verified and Passportable Financial Identity. Oma andmeid ja sellel baseeruvat krediidiskoori on võimalik jagada pankadega. Seeläbi saavad pangad info, mille põhjal teha teadlikke laenuotsuseid ka muust riigist pärit klientide osas. Probleem on täna selles, et inimesel võib olla briljantne krediidiajalugu oma riigis, aga nii kui koduriigist lahkuda, on ta pankade jaoks mittekeegi. Pankadel lihtsalt puudub inimese kohta kogu vajalik info.

Milline on teie lühi- ja pikaajaline eesmärk?

Tänaseks oleme loonud lahenduse, testinud esimest turgu ja saanud aru, et meie teenus läheb inimestele korda. Oleme liidestanud kolm esimest panka ning aktiivne suhtlus käib juba järgmistega. Tegeleme aktiivselt Soome ja Poola turgude ettevalmistamisega, et võimalikult kiiresti ka seal oma teenus avalikuks teha. Pikemaajalisem eesmärk on lõpuks katta ära kogu Euroopa, et inimestel oleks võimalik olla pankade poolt usaldatud ja kasutada krediiditooteid ükskõik mis riigis Euroopa Liidus. 

Mis on täna peamine takistus, et nimetatud eesmärkideni jõuda?

Otseseid takistusi ei ole, pigem on väljakutsed. Tegeleme aktiivselt nii uute pankade liidestamisega kui ka lisainvesteeringute kaasamisega, et saaks tehnoloogiat edasi arendada ning siseneda uutele turgudele. Seejuures on rõõm tõdeda, et Mifundo valiti tänavusel startupide suurürituse Latitude59 pitchimise võistlusel rohkem kui 400 osaleja hulgast finaali top6 hulka.

Millised riigid ja miks on täna Mifundo fookuses?

Hetkel oleme täiesti valmis ja avatud Eestis, aktiivselt tegutseme juba ka Poola ja Soome liidestamisega. Turgude valik on sageli mõjutatud turuanalüüsist, kui kiiresti saab uuele turule siseneda ning kui suur on seal meie teenuse ootus, kui ka sellest, kus on meil head partnerid  juba ees või kuhu soovivad laieneda meie tänased partnerid. Mifundo võeti äsja liikmeks ka üle-Euroopalisse krediidibüroode ühendorganisatsiooni ACCIS.

Kui suur on teie tänane tiim ning millised on siin ambitsioonid?

Mifundol on hetkel väikene, aga väga tugev ja valdkonnas kogenud meeskond. Mitmed võtmeinimesed on meil Bigbanki taustaga, Mifundo tegevjuhi ja kaasasutajana olen endine Bigbank Grupi juhatuse esimees, CPO Keiu Kalaus, kes oli varasemalt Bigbankis Hispaania üksuse juht ning Chief Legal Officer Liis Halling on olnud Bigbankis peajurist. Lisaks on tiimis veel tehniline arhitekt ja kaasasutaja Marko Käis, kellel on 20 aastat IT-arenduse kogemust, varasemalt töötades tech-leadina ettevõttes Arvato Financial Solutions. IT-juht on sektoris samuti pikaajalise kogemusega Jüri Pruulmann, andmete eest vastutab AI ja masinõppe asjatundja Artis Gromuls ning turundust veab Katre Kaarenperk.

Milline on olnud pankade senine reaktsioon koostööks?

Pankade poolne reaktsioon on olnud väga positiivne. Algselt võtsime ühendust 30 pangaga, kellest 20 kohe ka reageerisid. Tänaseks on 18 pangaga toimunud korduvad kohtumised ning kolm esimest panka on juba lepingu sõlminud ja tehniliselt liidestatud.

Lisaks valiti Mifundo Mastercardi ja Põhja-Euroopa juhtivate pankade poolt top15 kõige perspektiivikama fintech-ettevõtte hulka ning arvati nende ühisesse koostööprogrammi Lighthouse.

Millised on rahvusvahelise ambitsiooniga fintechi Eestis loomise eelised ja takistused?

Nagu me kõik teame, siis Eesti on väga arenenud startup maa. Meie asjaajamise lihtsus, minimaalne bürokraatia ja erinevad olemasolevad tehnilised lahendused on eeskujuks enamustele.

Mis on peamine, mida Eesti fintech sektor tervikuna täna vajab?

Ikka seesama riigipiiride kaotamine pankade ja laenutoodete vahel. Me räägime küll juba aastaid avatud pangandusest, aga tegelikult oleme vaid natukene avatud ja sedagi vaid riigipiiride siseselt. Euroopa Liidus on inimeste, teenuste ja kaupade vaba liikumine. Saksamaal asuvast Amazonist saab tellida kaupa ükskõik millisesse teise riiki. Samas laenu saab võtta ikka vaid oma koduriigist ning seejuures elukohariiki vahetada ei tohi. Ei kõla just väga kaasaegselt?